כל מה שרציתם לדעת על חימום תת רצפתי

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
חימום תת רצפתי

שיטות ההסקה השונות שהאדם משתמש בהן לא השתנו לאורך השנים מלבד הטכנולוגיה שמפעילה אותן. גם חימום תת רצפתי הוא רעיון מצוין לחימום שנשאר אתנו אלפי שנה וכל מה שהשתנה הוא מקור האנרגיה וצורת ההתקנה היעילה יותר של ההסקה. להלן כל מה שתצטרכו לדעת על חימום תת רצפתי והאם כדאי לכם להתקין אותו בביתכם.

מהו חימום תת רצפתי? 

זו מערכת הסקה לכל הבית שמותקנת מתחת לרצפה כמערכת גופי חימום המותקנת ממש מתחת למרצפות ומעל לשכבת בידוד תרמי כדי לשמור על החום שלה ולפזר אותו בצורה אחידה. המערכת מחממת את הבית מלמטה כך שרצפת כל המבנה מחוממת והאוויר החם עולה ומתפשט בכולו. הגופים יכולים להיות צינורות מים או גופי חימום מסוג אחר לפי שיטות שונות שנהוגות כיום. הצינורות מחוברים למקור כמו דוד מים או למקור חשמל אם מדובר בגופי חימום חשמליים. לקבלת פרטים נוספים, לחצו כאן.

איך הוא בא לידי ביטוי בבית?

התחושה בבית שמחומם בצורה כזאת שונה לגמרי ממקורות חימום אחרים בזכות המיידיות והפריסה האחידה שלו על פני כל המבנה. החימום שמגיע מהרצפה מחמם את הבית ביעילות ובמהירות, משום שאוויר חם עולה למעלה ומחמם את הדיירים במהירות ובצורה טבעית. לא מדובר באוויר חם שזורם ממזגן ולוקח לו זמן להגיע לכל חלל בבית אלא במקור חום יציב שמחמם שטחים גדולים בצורה אחידה. זה שומר על טמפרטורה אחידה, נוחה ונעימה בכל הבית ולכן זוהי שיטה מעולה לבית שיש בו ילדים וקשישים שזקוקים לחימום אחיד. זה חסכוני הרבה יותר משום שהחימום מהיר מאוד ונמצא בכל חדר, במקום לחכות לאוויר החם שיגיע ממזגן או מתנור חימום. יתרון כספי ברור נוסף הוא שבכל חדר אפשר לווסת את הטמפרטורה כך שיתאים למי שנמצא בו. כך שולטים הרבה יותר טוב גם בעלויות החימום.  

מתי כדאי לבצע אותו? 

מטבע הדברים כל מה ששייך לתשתיות עדיף לבצע בשלב בניית הבית אבל אפשר להוסיף מערכת כזאת גם בעת שיפוצים נרחבים. ההבדל העיקרי הוא במחיר אבל ברור שגם נוח יותר להיכנס לבית שיש בו מערכת כזאת מראש במקום להרים את כל הרצפה לאחר שכבר גרים בו. ההבדל במחיר יכול להגיע לאלפי שקלים וזה תלוי במבנה הבית ובנוחות ההתקנה בו. שיקול נוסף הוא קבלת ההחלטה מה נוח יותר לדיירי הבית – חימום שמבוסס על מים או חשמל? את המערכת מתקינים בעיקר בבתים שנמצאים במקומות קרים משום ששם זקוקים להסקה יעילה ומהירה והשיטה חוסכת משמעותית בעלויות ההסקה לאורך שעות היום. 

מי בעל המקצוע שמבצע? 

אנשי המקצוע שמתקינים את המערכת חייבים להיות מומחים בתחומם משום שהמערכות מורכבות מאוד וחייבות לפעול מכנית וחשמלית באמינות וללא תקלות. כשמדובר בהתקנת מערכת חשמלית או בהתקנת מערכת צינורות מים רק מתקינים מוסמכים לכך יכולים לעשות זאת. חשוב לדרוש ביטוח ואחריות ולקבל המלצות על המתקינים כדי לוודא שאתם עובדים עם אנשי מקצוע אמינים ומנוסים. בדרך כלל האחריות ניתנת לשנים, עד עשר שנים.

כמה העלות שלו והאם זה משתלם?

כשמדברים על חימום תת רצפתי שפועל על חשמל או מים מדובר בשתי מערכות שיש להן יתרונות וחסרונות מבחינת עלויות ולכן יש לשקול זאת. מערכת חשמלית זולה יותר להתקנה אולם יקרה יותר בעלויות הפעלתה. מחיר התקנת מערכת חימום חשמלי יעלה בסביבות 150 ₪ למ"ר בתוספת התרמוסטטים בכל חדר, אבל הפעלתה עלולה לעלות אלפי שקלים בחודש. מכיוון שהוא אטי יותר נוטים להשאיר אותו דלוק כל הזמן ולכן הוא יקר בעלות הפעלה. לעומת זאת, מערכת צינורות מים לחימום תת רצפתי יקרה מאוד להתקנה, עד פי שניים, אולם זולה מאוד להפעלה, שיכולה לעלות רק כמה מאות שקלים לחודש. מערכת הצינורות לחימום במים מורכבת וכוללת גם שכבות הגנה על הצינורות מפני נזילה ודליפה וגם מערכות לסינון אבנית כדי שלא תפגע בצינורות ותגרום לבלאי מואץ. שיקולי ההתקנה מתבססים גם על גודל הבית ומספר הקומות וכמה שעות ביום אתם צפויים להפעיל את ההסקה. עם זאת, אם כבר יש לכם צנרת ישנה מתחת לבית ששימשה בעבר לחימום בגז או בסולר אפשר להסב אותה לשימוש במים. 

העין הטכנולוגית

העין הטכנולוגית

לא הרבה מצליחים להבין את הקידמה היום בעולם, היא בהחלט מתקדמת מהר מדי וגבוה מדי, ובשביל זה יש את העין הטכנולוגית שלנו שיודעת להסביר לכם בצורה הטובה והקלה ביותר, מהי הטכנולוגיה של היום. במילים פשוטות, בגובה העיניים.

העין הטכנולוגית

לא הרבה מצליחים להבין את הקידמה היום בעולם, היא בהחלט מתקדמת מהר מדי וגבוה מדי, ובשביל זה יש את העין הטכנולוגית שלנו שיודעת להסביר לכם בצורה הטובה והקלה ביותר, מהי הטכנולוגיה של היום. במילים פשוטות, בגובה העיניים.

כתבות אחרונות